Dampet sød kartoffel

Dampet sød kartoffel

GI 46 · LavtGL 9.8 / stykke8/10

Lav GI

46 GI

GL 9.8 pr. typisk stykke (120 g) · GL 8.2 pr. 100 g

Logi-score 8/10
  • Højt fiberindhold
  • Moderat glykæmisk belastning

Dampet sød kartoffel har et glykæmisk indeks på 46, lavere end almindelig Søde kartofler (50). En typisk stykke (120 g) giver en glykæmisk belastning på 9.8.

Opdateret 17. dec. 2025 · Kilder: USDA FoodData Central #168484 , Logi Ernæringsteam · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Former af Søde kartofler

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

Dampet sød kartoffel er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen

Næringsindhold (per 100g)

76
Kalorier
17.72 g
Kulhydrater
1.37 g
Protein
0.14 g
Fedt
per 100g
Kalorier76 kcal
Kulhydrater17.72 g
Sukker (i alt)5.74 g
Naturligt5.7 g
Tilsat0 g
Fiber2.5 g
Opløselig0.8 g
Uopløselig1.8 g
Protein1.37 g
Fedt0.14 g
Mættet0.03 g
Umættet0.01 g
Natrium55 mg

Forarbejdningsgrad

25%
Minimal
Hvorfor denne score?
  • Højt fiberindhold
  • Rig på vitaminer (A, C, B6)
  • Lavt fedtindhold
  • Moderat glykæmisk belastning
  • Indeholder naturlige sukkerarter

Allergener

Ingen EU-14 allergener oplyst

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for Dampet sød kartoffel?

Dampet sød kartoffel har et glykæmisk indeks på 46 (Lavt). En typisk stykke (120 g) har en glykæmisk belastning på 9.8; pr. 100 g er den glykæmiske belastning 8.2.

Er Dampet sød kartoffel godt for personer med insulinresistens?

Dampet sød kartoffel har et lavt glykæmisk indeks (46), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvilken form af Søde kartofler har den laveste glykæmiske belastning?

Dampet sød kartoffel har den laveste glykæmiske belastning af alle former af Søde kartofler i denne database (8.2 pr. 100 g).

Tjek Dampet sød kartoffel i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.