Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
rörpasta har ett glykemiskt index på 50, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 36 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas rörpasta bland de lägsta i glykemiskt index.
rörpasta är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 355 kcal |
| Kolhydrater | 71.5g |
| Socker (totalt) | 2.7g |
| Naturligt | 2.7g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 3g |
| Löslig | 0.9g |
| Olöslig | 2.1g |
| Protein | 12.5g |
| Fett | 1.5g |
| Mättat | 0.3g |
| Omättat | 1.2g |
| Natrium | 5mg |
rörpasta har ett glykemiskt index på 50, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 36 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
rörpasta har ett lågt glykemiskt index (50), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
rörpasta har en glykemisk belastning på 36 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →