Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Rödbetspulver har ett glykemiskt index på 30, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 21 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra vegetables rankas Rödbetspulver bland de lägsta i glykemiskt index.
Rödbetspulver är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 340 kcal |
| Kolhydrater | 70g |
| Socker (totalt) | 38g |
| Naturligt | 38.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 20g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 11g |
| Fett | 1g |
| Mättat | 0.2g |
| Omättat | 0.8g |
| Natrium | 520mg |
Rödbetspulver har ett glykemiskt index på 30, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 21 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Rödbetspulver har ett lågt glykemiskt index (30), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Rödbetspulver har en glykemisk belastning på 21 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →