Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Röd fruktjuice har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 6 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra beverages rankas Röd fruktjuice över genomsnittet i glykemiskt index.
Röd fruktjuice är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 48 kcal |
| Kolhydrater | 11.5g |
| Socker (totalt) | 10.5g |
| Naturligt | 6.5g |
| Tillsatt | 4g |
| Fiber | 0.2g |
| Löslig | 0.1g |
| Olöslig | 0.1g |
| Protein | 0.3g |
| Fett | 0.1g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0.1g |
| Natrium | 5mg |
Röd fruktjuice har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 6 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Röd fruktjuice har ett måttligt glykemiskt index (55). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
Röd fruktjuice har en glykemisk belastning på 6 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →