Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Rissurdegstoast har ett glykemiskt index på 80, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 38 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Rissurdegstoast bland de högsta i glykemiskt index.
Rissurdegstoast kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 240 kcal |
| Kolhydrater | 48g |
| Socker (totalt) | 2g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 2g |
| Löslig | 0.6g |
| Olöslig | 1.4g |
| Protein | 4g |
| Fett | 2g |
| Mättat | 0.4g |
| Omättat | 1.6g |
| Natrium | 400mg |
Rissurdegstoast har ett glykemiskt index på 80, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 38 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Rissurdegstoast har ett högt glykemiskt index (80). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
Rissurdegstoast har en glykemisk belastning på 38 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →