Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Ris med majs har ett glykemiskt index på 75, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 19 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Ris med majs bland de högsta i glykemiskt index.
Ris med majs kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 120 kcal |
| Kolhydrater | 26g |
| Socker (totalt) | 2.2g |
| Naturligt | 2.2g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 1.5g |
| Löslig | 0.5g |
| Olöslig | 1g |
| Protein | 2.5g |
| Fett | 0.7g |
| Mättat | 0.2g |
| Omättat | 0.5g |
| Natrium | 2mg |
Ris med majs har ett glykemiskt index på 75, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 19 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Ris med majs har ett högt glykemiskt index (75). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
Ris med majs har en glykemisk belastning på 19 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →