Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
regnbågsfrukt-gummies har ett glykemiskt index på 80, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 62 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas regnbågsfrukt-gummies bland de högsta i glykemiskt index.
regnbågsfrukt-gummies kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 340 kcal |
| Kolhydrater | 78g |
| Socker (totalt) | 47g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 45g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 5g |
| Fett | 0.2g |
| Mättat | 0.1g |
| Omättat | 0.1g |
| Natrium | 30mg |
regnbågsfrukt-gummies har ett glykemiskt index på 80, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 62 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
regnbågsfrukt-gummies har ett högt glykemiskt index (80). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
regnbågsfrukt-gummies har en glykemisk belastning på 62 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →