Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Orzo har ett glykemiskt index på 60, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 44 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Orzo över genomsnittet i glykemiskt index.
Orzo är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 360 kcal |
| Kolhydrater | 73g |
| Socker (totalt) | 2g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 3g |
| Löslig | 0.9g |
| Olöslig | 2.1g |
| Protein | 12g |
| Fett | 1.5g |
| Mättat | 0.3g |
| Omättat | 1.2g |
| Natrium | 5mg |
Orzo har ett glykemiskt index på 60, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 44 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Orzo har ett måttligt glykemiskt index (60). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
Orzo har en glykemisk belastning på 44 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →