Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Orgain Chokladfudge Proteindryck har ett glykemiskt index på 40, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2.4 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra beverages rankas Orgain Chokladfudge Proteindryck bland de lägsta i glykemiskt index.
Orgain Chokladfudge Proteindryck är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 70 kcal |
| Kolhydrater | 6g |
| Socker (totalt) | 4g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 3g |
| Fiber | 1g |
| Löslig | 0.3g |
| Olöslig | 0.7g |
| Protein | 5g |
| Fett | 2g |
| Mättat | 0.5g |
| Omättat | 1.5g |
| Natrium | 90mg |
Orgain Chokladfudge Proteindryck har ett glykemiskt index på 40, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2.4 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Orgain Chokladfudge Proteindryck har ett lågt glykemiskt index (40), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Orgain Chokladfudge Proteindryck har en glykemisk belastning på 2.4 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →