Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Ogräddad valnöt och dadelbotten har ett glykemiskt index på 40, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 15 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Ogräddad valnöt och dadelbotten bland de lägsta i glykemiskt index.
Ogräddad valnöt och dadelbotten är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 390 kcal |
| Kolhydrater | 38g |
| Socker (totalt) | 30g |
| Naturligt | 30.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 6g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 6g |
| Fett | 25g |
| Mättat | 2.5g |
| Omättat | 21g |
| Natrium | 2mg |
Ogräddad valnöt och dadelbotten har ett glykemiskt index på 40, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 15 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Ogräddad valnöt och dadelbotten har ett lågt glykemiskt index (40), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Ogräddad valnöt och dadelbotten har en glykemisk belastning på 15 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →