Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Oglasyrad pop-tart har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 52 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Oglasyrad pop-tart bland de högsta i glykemiskt index.
Oglasyrad pop-tart kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 390 kcal |
| Kolhydrater | 74g |
| Socker (totalt) | 19g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 17g |
| Fiber | 1.5g |
| Löslig | 0.5g |
| Olöslig | 1g |
| Protein | 3.5g |
| Fett | 9g |
| Mättat | 2.5g |
| Omättat | 6.5g |
| Natrium | 340mg |
Oglasyrad pop-tart har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 52 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Oglasyrad pop-tart har ett högt glykemiskt index (70). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
Oglasyrad pop-tart har en glykemisk belastning på 52 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →