Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Nötssmör och grekisk yoghurt dipp har ett glykemiskt index på 20, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra dairy rankas Nötssmör och grekisk yoghurt dipp bland de lägsta i glykemiskt index.
Nötssmör och grekisk yoghurt dipp är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 180 kcal |
| Kolhydrater | 7g |
| Socker (totalt) | 4g |
| Naturligt | 4.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 2g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 11g |
| Fett | 12g |
| Mättat | 3g |
| Omättat | 8g |
| Natrium | 60mg |
Nötssmör och grekisk yoghurt dipp har ett glykemiskt index på 20, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Nötssmör och grekisk yoghurt dipp har ett lågt glykemiskt index (20), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Nötssmör och grekisk yoghurt dipp har en glykemisk belastning på 2 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →