Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Marshmallow swirl har ett glykemiskt index på 80, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 64 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Marshmallow swirl bland de högsta i glykemiskt index.
Marshmallow swirl kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 330 kcal |
| Kolhydrater | 80g |
| Socker (totalt) | 65g |
| Naturligt | 5.0g |
| Tillsatt | 60g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 1.5g |
| Fett | 0.2g |
| Mättat | 0.1g |
| Omättat | 0.1g |
| Natrium | 40mg |
Marshmallow swirl har ett glykemiskt index på 80, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 64 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Marshmallow swirl har ett högt glykemiskt index (80). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
Marshmallow swirl har en glykemisk belastning på 64 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →