Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
maräng har ett glykemiskt index på 95, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 85 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas maräng bland de högsta i glykemiskt index.
maräng kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 380 kcal |
| Kolhydrater | 90g |
| Socker (totalt) | 89g |
| Naturligt | 4.0g |
| Tillsatt | 85g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 3g |
| Fett | 0.2g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0.2g |
| Natrium | 40mg |
maräng har ett glykemiskt index på 95, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 85 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
maräng har ett högt glykemiskt index (95). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
maräng har en glykemisk belastning på 85 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →