Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Mandel nöt tunna har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 37 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Mandel nöt tunna över genomsnittet i glykemiskt index.
Mandel nöt tunna är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 440 kcal |
| Kolhydrater | 68g |
| Socker (totalt) | 2g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 1g |
| Fiber | 3g |
| Löslig | 0.9g |
| Olöslig | 2.1g |
| Protein | 10g |
| Fett | 14g |
| Mättat | 1g |
| Omättat | 12g |
| Natrium | 400mg |
Mandel nöt tunna har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 37 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Mandel nöt tunna har ett måttligt glykemiskt index (55). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
Mandel nöt tunna har en glykemisk belastning på 37 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →