Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
malen torkad ingefära har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 11 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra vegetables rankas malen torkad ingefära bland de lägsta i glykemiskt index.
malen torkad ingefära är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 335 kcal |
| Kolhydrater | 71.6g |
| Socker (totalt) | 3.39g |
| Naturligt | 3.4g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 14.1g |
| Löslig | 3.5g |
| Olöslig | 10.6g |
| Protein | 8.98g |
| Fett | 4.24g |
| Mättat | 0.73g |
| Omättat | 3.51g |
| Natrium | 27mg |
malen torkad ingefära har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 11 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
malen torkad ingefära har ett lågt glykemiskt index (15), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
malen torkad ingefära har en glykemisk belastning på 11 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →