Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Makhanafrön har ett glykemiskt index på 50, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 10 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra nuts rankas Makhanafrön bland de lägsta i glykemiskt index.
Makhanafrön är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 347 kcal |
| Kolhydrater | 77g |
| Socker (totalt) | 0.8g |
| Naturligt | 0.8g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 14.5g |
| Löslig | 4.4g |
| Olöslig | 10.1g |
| Protein | 9.7g |
| Fett | 0.1g |
| Mättat | 0.02g |
| Omättat | 0.08g |
| Natrium | 7mg |
Makhanafrön har ett glykemiskt index på 50, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 10 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Makhanafrön har ett lågt glykemiskt index (50), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Makhanafrön har en glykemisk belastning på 10 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →