Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Majspuffar med jordnötssmör har ett glykemiskt index på 75, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 41 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Majspuffar med jordnötssmör bland de högsta i glykemiskt index.
Majspuffar med jordnötssmör kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 470 kcal |
| Kolhydrater | 55g |
| Socker (totalt) | 8g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 6g |
| Fiber | 4g |
| Löslig | 1.2g |
| Olöslig | 2.8g |
| Protein | 12g |
| Fett | 22g |
| Mättat | 4g |
| Omättat | 16g |
| Natrium | 350mg |
Majspuffar med jordnötssmör har ett glykemiskt index på 75, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 41 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Majspuffar med jordnötssmör har ett högt glykemiskt index (75). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
Majspuffar med jordnötssmör har en glykemisk belastning på 41 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →