Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
majsnöt har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 38 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas majsnöt över genomsnittet i glykemiskt index.
majsnöt är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 450 kcal |
| Kolhydrater | 70g |
| Socker (totalt) | 1g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 5g |
| Löslig | 1.5g |
| Olöslig | 3.5g |
| Protein | 7g |
| Fett | 15g |
| Mättat | 2g |
| Omättat | 13g |
| Natrium | 600mg |
majsnöt har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 38 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
majsnöt har ett måttligt glykemiskt index (55). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
majsnöt har en glykemisk belastning på 38 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →