kokt spaghetti

kokt spaghetti

GI 49 · LågtGL 17.7 / kopp4/10

Lågt GI

49 GI

GL 17.7 per kopp (124 g) · GL 14.2 per 100 g

Logi-poäng 4/10
  • Glykemiskt index på cirka 49 för kokt spaghetti, lägre än vitt bröd eller vitt ris
  • Mestadels raffinerad stärkelse: cirka 31 g kolhydrater per 100 g kokt

kokt spaghetti har ett glykemiskt index på 49 (Lågt). En kopp (124 g) ger en glykemisk belastning på 17.7.

Granskad 31 juli 2026 · Källor: USDA FoodData Central #169737 , Logi Nutrition Team · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Istället för detta

Former av kokt spaghetti

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

kokt spaghetti är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGramGL
1 cup, not packed124 g17.7
1 cup, packed151 g21.5
1 serving (75 g dry)178 g25.3
1 large plate (100 g dry)238 g33.9

Näringsvärden (per 100g)

158
Kalorier
30.86 g
Kolhydrater
5.8 g
Protein
0.93 g
Fett
per 100g
Kalorier158 kcal
Kolhydrater30.86 g
Socker (totalt)0.56 g
Naturligt0.6 g
Tillsatt0 g
Fiber1.8 g
Löslig0.5 g
Olöslig1.3 g
Protein5.8 g
Fett0.93 g
Mättat0.21 g
Omättat0.21 g
Natrium1 mg

Bearbetningsgrad

50%
Måttlig
Varför detta betyg?
  • Glykemiskt index på cirka 49 för kokt spaghetti, lägre än vitt bröd eller vitt ris
  • Mycket lite fett: under 1 g per 100 g kokt, utan tillsatt socker
  • Cirka 6 g protein per 100 g kokt
  • Mestadels raffinerad stärkelse: cirka 31 g kolhydrater per 100 g kokt
  • Lite fibrer: 1,8 g per 100 g, ungefär hälften av fullkornsspaghetti
  • Portionerna växer lätt: en tallrik på 250 g ger cirka 400 kcal

Allergener

Innehåller: gluten

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för kokt spaghetti?

kokt spaghetti har ett glykemiskt index på 49 (Lågt). En kopp (124 g) har en glykemisk belastning på 17.7; per 100 g är den glykemiska belastningen 14.2.

Är kokt spaghetti bra för personer med insulinresistens?

kokt spaghetti har ett lågt glykemiskt index (49), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.

Vilken form av kokt spaghetti har lägst glykemisk belastning?

kokt spaghetti har lägst glykemisk belastning av alla former av kokt spaghetti i denna databas (14.2 per 100 g).

Se kokt spaghetti i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.