fermenterade inläggningar

GI 15 · LågtGL 0.3 / 100 g7/10

Lågt GI

15 GI

GL 0.3 per 100 g

Logi-poäng 7/10
  • lågt kaloriinnehåll
  • högt natriuminnehåll

fermenterade inläggningar har ett glykemiskt index på 15, samma som vanligt inlagd gurka (15).

Källor: Logi Nutrition Team (USDA-baserad sammansättning, AI-assisterad) · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Former av inlagd gurka

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

fermenterade inläggningar är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen

Näringsvärden (per 100g)

12
Kalorier
2.2 g
Kolhydrater
0.5 g
Protein
0.2 g
Fett
per 100g
Kalorier12 kcal
Kolhydrater2.2 g
Socker (totalt)1.1 g
Naturligt1.1 g
Tillsatt0 g
Fiber1.2 g
Löslig0.4 g
Olöslig0.8 g
Protein0.5 g
Fett0.2 g
Mättat0.04 g
Omättat0.16 g
Natrium800 mg

Bearbetningsgrad

65%
Högt bearbetad
Varför detta betyg?
  • lågt kaloriinnehåll
  • innehåller probiotika
  • låg glykemisk belastning
  • högt natriuminnehåll
  • måttlig bearbetningsnivå

Allergener

Ingen EU-14 allergen angiven

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för fermenterade inläggningar?

fermenterade inläggningar har ett glykemiskt index på 15 (Lågt) och en glykemisk belastning på 0.3 per 100 g.

Är fermenterade inläggningar bra för personer med insulinresistens?

fermenterade inläggningar har ett lågt glykemiskt index (15), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.

Vilken form av inlagd gurka har lägst glykemisk belastning?

Bland formerna av inlagd gurka i denna databas har inlagd gurka lägst glykemisk belastning (0.2 per 100 g).

Se fermenterade inläggningar i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.