Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Amaretto-likör har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 9 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra beverages rankas Amaretto-likör bland de lägsta i glykemiskt index.
Amaretto-likör är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 280 kcal |
| Kolhydrater | 25g |
| Socker (totalt) | 25g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tillsatt | 25g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 0g |
| Fett | 0g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0g |
| Natrium | 5mg |
Amaretto-likör har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 9 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Amaretto-likör har ett lågt glykemiskt index (35), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Amaretto-likör har en glykemisk belastning på 9 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →