Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Albumin Keso har ett glykemiskt index på 27, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra dairy rankas Albumin Keso bland de lägsta i glykemiskt index.
Albumin Keso är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 90 kcal |
| Kolhydrater | 3g |
| Socker (totalt) | 3g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 0g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 16g |
| Fett | 1g |
| Mättat | 0.6g |
| Omättat | 0.4g |
| Natrium | 350mg |
Albumin Keso har ett glykemiskt index på 27, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Albumin Keso har ett lågt glykemiskt index (27), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Albumin Keso har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →