Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Adjika sås har ett glykemiskt index på 25, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra other rankas Adjika sås bland de lägsta i glykemiskt index.
Adjika sås är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 70 kcal |
| Kolhydrater | 10g |
| Socker (totalt) | 5g |
| Naturligt | 5.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 2g |
| Löslig | 0.6g |
| Olöslig | 1.4g |
| Protein | 2g |
| Fett | 2g |
| Mättat | 0.3g |
| Omättat | 1.7g |
| Natrium | 1200mg |
Adjika sås har ett glykemiskt index på 25, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 3 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Adjika sås har ett lågt glykemiskt index (25), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Adjika sås har en glykemisk belastning på 3 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →