Säilötyt pintopavut

Säilötyt pintopavut

GI 45 · MatalaGL 17.8 / kuppi9/10

Matala GI

45 GI

GL 17.8 / kuppi (260 g) · GL 6.8 / 100 g

Logi-pisteet 9/10
  • Matala glykeeminen kuorma
  • Kohtalainen natriumpitoisuus (jos säilötty)

Säilötyt pintopavut glykeeminen indeksi on 45, korkeampi kuin tavallisella Kuivatut pintopavut (39). Yksi kuppi (260 g) lisää glykeemistä kuormaa 17.8.

Päivitetty 14.10.2025 · Lähteet: USDA FoodData Central #175201 , Logi Nutrition Team · Ei korvaa terveydenhuollon ammattilaisen ohjeita · Ilmoita virheestä

Kuivatut pintopavut muodot

Logi · Insuliiniresistenssin hallinta

Laske verensokeriasi älykkäämmillä ruokavalinnoilla

Säilötyt pintopavut on yksi 11 149 ruoasta, jonka Logi pisteyttää, kun valokuvaat aterian — annoksen kanssa.

Jatka selaimessa
Logi app, food index screen
Annokset
AnnosGrammaaGL
1 ruokalusikka16 g1.1
1 kuppi260 g17.8

Ravintoarvot (per 100g)

82
Kalorit
15.18 g
Hiilihydraatit
4.6 g
Proteiini
0.56 g
Rasva
per 100g
Kalorit82 kcal
Hiilihydraatit15.18 g
Sokerit (yhteensä)1.02 g
Luonnolliset1 g
Lisätyt0 g
Kuitu4.6 g
Liukoinen1.4 g
Liukenematon3.2 g
Proteiini4.6 g
Rasva0.56 g
Tyydyttyneet0.11 g
Tyydyttymättömät0.45 g
Natrium240 mg

Jalostettu taso

65%
Erittäin jalostettu
Miksi tämä pistemäärä?
  • Matala glykeeminen kuorma
  • Korkea kuitupitoisuus
  • Hyvä proteiinin lähde
  • Kohtalainen natriumpitoisuus (jos säilötty)
  • Kohtalainen hiilihydraattipitoisuus

Allergeenit

Ei EU-14-allergeeneja

Matala-GI-reseptit Logi Food Coachissa

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on Säilötyt pintopavut glykeminen indeksi?

Säilötyt pintopavut glykeeminen indeksi on 45 (Matala). Yksi kuppi (260 g) glykeeminen kuorma on 17.8; 100 g:ssa glykeeminen kuorma on 6.8.

Sopiiko Säilötyt pintopavut insuliiniresistenssiä sairastaville?

Säilötyt pintopavut glykeminen indeksi on matala (45), mikä tekee siitä hyvän vaihtoehdon insuliiniresistenssiä sairastaville.

Millä Kuivatut pintopavut muodolla on matalin glykeeminen kuorma?

Säilötyt pintopavut sisältää matalimman glykeemisen kuorman kaikista Kuivatut pintopavut muodoista tässä tietokannassa (6.8 / 100 g).

Katso Säilötyt pintopavut Logi-sovelluksessa annoksesi kanssa.

Food diary cheat sheet

Ilmainen PDF — 3 sivua

Viikoittainen ruokapäiväkirjasi

Seuraa aterioita, glykeemistä kuormaa ja mielialaa. Huomaa kaavat 3 viikossa.

Ei roskapostia. Peru milloin tahansa.