mustakaura

GI 55 · KohtalainenGL 37.2 / 100 g5/10

Keskitasoinen GI

55 GI

GL 37.2 / 100 g

Logi-pisteet 5/10
  • Merkittävä kuitupitoisuus
  • Korkea glykeeminen kuorma (36)

mustakaura glykeeminen indeksi on 55 (Kohtalainen).

Päivitetty 4.7.2026 · Lähteet: USDA FoodData Central #173904 , Logi Nutrition Team · Ei korvaa terveydenhuollon ammattilaisen ohjeita · Ilmoita virheestä

Tämän sijaan

Logi · Insuliiniresistenssin hallinta

Laske verensokeriasi älykkäämmillä ruokavalinnoilla

mustakaura on yksi 11 149 ruoasta, jonka Logi pisteyttää, kun valokuvaat aterian — annoksen kanssa.

Jatka selaimessa
Logi app, food index screen

Ravintoarvot (per 100g)

379
Kalorit
67.7 g
Hiilihydraatit
13.15 g
Proteiini
6.52 g
Rasva
per 100g
Kalorit379 kcal
Hiilihydraatit67.7 g
Sokerit (yhteensä)0.99 g
Luonnolliset1 g
Lisätyt0 g
Kuitu10.1 g
Liukoinen3 g
Liukenematon7.1 g
Proteiini13.15 g
Rasva6.52 g
Tyydyttyneet1.12 g
Tyydyttymättömät5.4 g
Natrium2 mg

Jalostettu taso

35%
Kohtalainen
Miksi tämä pistemäärä?
  • Merkittävä kuitupitoisuus
  • Korkea proteiinipitoisuus
  • Korkea glykeeminen kuorma (36)
  • Korkea hiilihydraattipitoisuus

Allergeenit

Ei EU-14-allergeeneja

Matala-GI-reseptit Logi Food Coachissa

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on mustakaura glykeminen indeksi?

mustakaura glykeeminen indeksi on 55 (Kohtalainen) ja glykeeminen kuorma 100 g:ssa on 37.2.

Sopiiko mustakaura insuliiniresistenssiä sairastaville?

mustakaura glykeeminen indeksi on keskitasoinen (55). Sopii kohtuudella, mieluiten proteiinin tai rasvan kanssa; matalamman kuorman vaihtoehto on Keitetty kvinoa.

Miten mustakaura vaikuttaa verensokeriin?

mustakaura glykeminen kuorma on 37.2 per 100g, mikä osoittaa merkittävä vaikutuksen verensokeritasoihin.

Katso mustakaura Logi-sovelluksessa annoksesi kanssa.

Food diary cheat sheet

Ilmainen PDF — 3 sivua

Viikoittainen ruokapäiväkirjasi

Seuraa aterioita, glykeemistä kuormaa ja mielialaa. Huomaa kaavat 3 viikossa.

Ei roskapostia. Peru milloin tahansa.