Kuorimaton kaura

Kuorimaton kaura

GI 55 · KohtalainenGL 55.9 / kuppi7.5/10

Keskitasoinen GI

55 GI

GL 55.9 / tyypillinen kuppi (150 g) · GL 37.2 / 100 g

Logi-pisteet 7.5/10
  • Korkea kuitupitoisuus
  • Kohtalainen glykeeminen kuorma

Kuorimaton kaura glykeeminen indeksi on 55 (Kohtalainen). Yksi tyypillinen kuppi (150 g) lisää glykeemistä kuormaa 55.9.

Päivitetty 19.10.2025 · Lähteet: USDA FoodData Central #173904 , Logi Nutrition Team · Ei korvaa terveydenhuollon ammattilaisen ohjeita · Ilmoita virheestä

Tämän sijaan

Logi · Insuliiniresistenssin hallinta

Laske verensokeriasi älykkäämmillä ruokavalinnoilla

Kuorimaton kaura on yksi 11 149 ruoasta, jonka Logi pisteyttää, kun valokuvaat aterian — annoksen kanssa.

Jatka selaimessa
Logi app, food index screen

Ravintoarvot (per 100g)

379
Kalorit
67.7 g
Hiilihydraatit
13.15 g
Proteiini
6.52 g
Rasva
per 100g
Kalorit379 kcal
Hiilihydraatit67.7 g
Sokerit (yhteensä)0.99 g
Luonnolliset1 g
Lisätyt0 g
Kuitu10.1 g
Liukoinen3 g
Liukenematon7.1 g
Proteiini13.15 g
Rasva6.52 g
Tyydyttyneet1.21 g
Tyydyttymättömät5.31 g
Natrium5 mg

Jalostettu taso

20%
Minimaalinen
Miksi tämä pistemäärä?
  • Korkea kuitupitoisuus
  • Matala sokeripitoisuus
  • Kohtalainen glykeeminen indeksi
  • Kohtalainen glykeeminen kuorma
  • Ei sisällä liukenevaa kuitua
  • Energiatiheys

Allergeenit

Sisältää: gluteeni

Matala-GI-reseptit Logi Food Coachissa

Usein kysytyt kysymykset

Mikä on Kuorimaton kaura glykeminen indeksi?

Kuorimaton kaura glykeeminen indeksi on 55 (Kohtalainen). Yksi tyypillinen kuppi (150 g) glykeeminen kuorma on 55.9; 100 g:ssa glykeeminen kuorma on 37.2.

Sopiiko Kuorimaton kaura insuliiniresistenssiä sairastaville?

Kuorimaton kaura glykeeminen indeksi on keskitasoinen (55). Sopii kohtuudella, mieluiten proteiinin tai rasvan kanssa; matalamman kuorman vaihtoehto on Keitetty kvinoa.

Miten Kuorimaton kaura vaikuttaa verensokeriin?

Kuorimaton kaura glykeminen kuorma on 37.2 per 100g, mikä osoittaa merkittävä vaikutuksen verensokeritasoihin.

Katso Kuorimaton kaura Logi-sovelluksessa annoksesi kanssa.

Food diary cheat sheet

Ilmainen PDF — 3 sivua

Viikoittainen ruokapäiväkirjasi

Seuraa aterioita, glykeemistä kuormaa ja mielialaa. Huomaa kaavat 3 viikossa.

Ei roskapostia. Peru milloin tahansa.