Logi · Insuliiniresistenssin hallinta
Logi skannaa ateriat, laskee glykemisen kuorman reaaliajassa ja näyttää tarkalleen, miten jokainen ainesosa vaikuttaa verensokeriin.
Aloita ilmaiseksi →
Gratinoidut perunat glykeminen indeksi on 70, mikä luokittelee sen korkea GI-ruoaksi. Glykemisellä kuormalla 13 per 100g sillä on kohtalainen vaikutus verensokeriin.
Verrattuna muihin vegetables, Gratinoidut perunat sijoittuu korkeimpien joukossa glykemisessä indeksissä.
Gratinoidut perunat voi aiheuttaa nopeita verensokeripiikit ja sitä tulisi syödä pieninä annoksina.
Miksi tämä pistemäärä?
| Kalorit | 120 kcal |
| Hiilihydraatit | 18g |
| Sokerit (yhteensä) | 1.5g |
| Luonnolliset | 1.0g |
| Lisätyt | 0.5g |
| Kuitu | 1.5g |
| Liukoinen | 0.5g |
| Liukenematon | 1g |
| Proteiini | 2.5g |
| Rasva | 4.5g |
| Tyydyttyneet | 2.5g |
| Tyydyttymättömät | 2g |
| Natrium | 350mg |
Gratinoidut perunat glykeminen indeksi on 70, mikä luokittelee sen korkea GI-ruoaksi. Glykemisellä kuormalla 13 per 100g sillä on kohtalainen vaikutus verensokeriin.
Gratinoidut perunat glykeminen indeksi on korkea (70). Insuliiniresistenssiä sairastavien tulisi rajoittaa sen kulutusta.
Gratinoidut perunat glykeminen kuorma on 13 per 100g, mikä osoittaa kohtalainen vaikutuksen verensokeritasoihin.
Logi · Insuliiniresistenssin hallinta
Logi skannaa ateriat, laskee glykemisen kuorman reaaliajassa ja näyttää tarkalleen, miten jokainen ainesosa vaikuttaa verensokeriin.
Aloita ilmaiseksi →