stegt fersken

GI 42 · LavtGL 3.6 / 100 g6/10

Lav GI

42 GI

GL 3.6 pr. 100 g

Logi-score 6/10
  • indeholder antioxidanter
  • moderat glykæmisk belastning

stegt fersken har et glykæmisk indeks på 42, det samme som almindelig Fersken (42).

Kilder: Logi Nutrition Team (USDA-baseret sammensætning, AI-assisteret) · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Former af Fersken

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

stegt fersken er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen

Næringsindhold (per 100g)

126
Kalorier
8.49 g
Kulhydrater
0.81 g
Protein
11.02 g
Fedt
per 100g
Kalorier126 kcal
Kulhydrater8.49 g
Sukker (i alt)7.47 g
Naturligt7.5 g
Tilsat0 g
Fiber1.33 g
Opløselig0.4 g
Uopløselig0.9 g
Protein0.81 g
Fedt11.02 g
Mættet1.47 g
Umættet9.55 g
Natrium1 mg

Forarbejdningsgrad

40%
Moderat
Hvorfor denne score?
  • indeholder antioxidanter
  • moderat fiberindhold
  • moderat glykæmisk belastning
  • vist tab af næringsstoffer ved stegning

Allergener

Ingen EU-14 allergener oplyst

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for stegt fersken?

stegt fersken har et glykæmisk indeks på 42 (Lavt) og en glykæmisk belastning på 3.6 pr. 100 g.

Er stegt fersken godt for personer med insulinresistens?

stegt fersken har et lavt glykæmisk indeks (42), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvilken form af Fersken har den laveste glykæmiske belastning?

Blandt formerne af Fersken i denne database har Ferskenskiver i vand den laveste glykæmiske belastning (2.3 pr. 100 g).

Tjek stegt fersken i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.