Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grønt pulver har et glykæmisk indeks på 30, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 17 per 100g har det en moderat indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre other rangerer Grønt pulver blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grønt pulver er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 350 kcal |
| Kulhydrater | 55g |
| Sukker (i alt) | 15g |
| Naturligt | 13.0g |
| Tilsat | 2g |
| Fiber | 10g |
| Opløselig | 3g |
| Uopløselig | 7g |
| Protein | 20g |
| Fedt | 5g |
| Mættet | 1g |
| Umættet | 4g |
| Natrium | 400mg |
Grønt pulver har et glykæmisk indeks på 30, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 17 per 100g har det en moderat indvirkning på blodsukker.
Grønt pulver har et lavt glykæmisk indeks (30), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grønt pulver har en glykæmisk belastning på 17 per 100g, hvilket indikerer en moderat indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →