Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøn papaya har et glykæmisk indeks på 60, klassificeret som moderat GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 6 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre fruits rangerer Grøn papaya over gennemsnittet i glykæmisk indeks.
Grøn papaya er velegnet i moderate mængder for personer, der overvåger blodsukkerniveauet.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 39 kcal |
| Kulhydrater | 9.8g |
| Sukker (i alt) | 5.9g |
| Naturligt | 5.9g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 1.8g |
| Opløselig | 0.5g |
| Uopløselig | 1.3g |
| Protein | 0.6g |
| Fedt | 0.1g |
| Mættet | 0.03g |
| Umættet | 0.07g |
| Natrium | 3mg |
Grøn papaya har et glykæmisk indeks på 60, klassificeret som moderat GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 6 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøn papaya har et moderat glykæmisk indeks (60). Personer med insulinresistens kan indtage det i moderate mængder.
Grøn papaya har en glykæmisk belastning på 6 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →