gobi masala

GI 35 · LavtGL 2.4 / 100 g7.8/10

Lav GI

35 GI

GL 2.4 pr. 100 g

Logi-score 7.8/10
  • Højt indhold af grøntsager og fibre
  • Olie øger kalorietætheden

gobi masala har et glykæmisk indeks på 35 (Lavt).

Opdateret 11. okt. 2026 · Kilder: Logi Nutrition Team (USDA-baseret sammensætning, AI-assisteret) · Dette er ikke sundhedsfaglig rådgivning · Rapportér en fejl

Logi · Håndter insulinresistens

Sænk dit blodsukker med smartere madvalg

gobi masala er en af de 11.149 fødevarer Logi vurderer, når du fotograferer et måltid — med portionen.

Fortsæt på nettet
Logi app, food index screen

Næringsindhold (per 100g)

92
Kalorier
9.5 g
Kulhydrater
2.5 g
Protein
4.8 g
Fedt
per 100g
Kalorier92 kcal
Kulhydrater9.5 g
Sukker (i alt)3.8 g
Naturligt3.8 g
Tilsat0 g
Fiber2.6 g
Opløselig0.7 g
Uopløselig1.9 g
Protein2.5 g
Fedt4.8 g
Mættet0.7 g
Umættet3.9 g
Natrium290 mg

Forarbejdningsgrad

50%
Moderat
Hvorfor denne score?
  • Højt indhold af grøntsager og fibre
  • Lavt glykæmisk indeks og lav glykæmisk belastning
  • Bidrager med C-vitamin og carotenoider
  • Olie øger kalorietætheden
  • Natriumindholdet kan være højt
  • Lavt proteinindhold som selvstændig ret

Allergener

Ingen EU-14 allergener oplyst

Low-GI opskrifter på Logi Food Coach

Ofte stillede spørgsmål

Hvad er det glykæmiske indeks for gobi masala?

gobi masala har et glykæmisk indeks på 35 (Lavt) og en glykæmisk belastning på 2.4 pr. 100 g.

Er gobi masala godt for personer med insulinresistens?

gobi masala har et lavt glykæmisk indeks (35), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.

Hvordan påvirker gobi masala blodsukker?

gobi masala har en glykæmisk belastning på 2.4 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.

Tjek gobi masala i Logi-appen med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sider

Din ugentlige maddagbog

Registrér måltider, glykæmisk belastning og humør. Spot mønstre på 3 uger.

Ingen spam. Afmeld når som helst.