Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Glukosesirup har et glykæmisk indeks på 100, klassificeret som højt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 70 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre beverages rangerer Glukosesirup blandt de højeste i glykæmisk indeks.
Glukosesirup kan forårsage hurtige blodsukkertoppe og bør indtages i små portioner.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 280 kcal |
| Kulhydrater | 70g |
| Sukker (i alt) | 70g |
| Naturligt | 0.0g |
| Tilsat | 70g |
| Fiber | 0g |
| Opløselig | 0g |
| Uopløselig | 0g |
| Protein | 0g |
| Fedt | 0g |
| Mættet | 0g |
| Umættet | 0g |
| Natrium | 5mg |
Glukosesirup har et glykæmisk indeks på 100, klassificeret som højt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 70 per 100g har det en betydelig indvirkning på blodsukker.
Glukosesirup har et højt glykæmisk indeks (100). Personer med insulinresistens bør begrænse indtagelsen.
Glukosesirup har en glykæmisk belastning på 70 per 100g, hvilket indikerer en betydelig indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →