Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →
Grøn smoothie har et glykæmisk indeks på 40, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 4 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Sammenlignet med andre beverages rangerer Grøn smoothie blandt de laveste i glykæmisk indeks.
Grøn smoothie er et godt valg for personer, der håndterer blodsukker, insulinresistens eller følger en lav-GI diæt.
Hvorfor denne score?
| Kalorier | 45 kcal |
| Kulhydrater | 9g |
| Sukker (i alt) | 6g |
| Naturligt | 6.0g |
| Tilsat | 0g |
| Fiber | 1.8g |
| Opløselig | 0.5g |
| Uopløselig | 1.3g |
| Protein | 1.2g |
| Fedt | 0.5g |
| Mættet | 0.1g |
| Umættet | 0.4g |
| Natrium | 20mg |
Grøn smoothie har et glykæmisk indeks på 40, klassificeret som lavt GI-mad. Med en glykæmisk belastning på 4 per 100g har det en minimal indvirkning på blodsukker.
Grøn smoothie har et lavt glykæmisk indeks (40), hvilket gør det til et godt valg for personer med insulinresistens.
Grøn smoothie har en glykæmisk belastning på 4 per 100g, hvilket indikerer en minimal indvirkning på blodsukkerniveauet.
Logi · Håndter insulinresistens
Logi scanner dine måltider, beregner den glykæmiske belastning i realtid og viser præcist, hvordan hver ingrediens påvirker dit blodsukker.
Start gratis →