saltat ingefärskaffe

GI 50 · LågtGL 4 / 100 g3/10

Lågt GI

50 GI

GL 4 per 100 g

Logi-poäng 3/10
  • Innehåller antioxidanter från kaffe och ingefära
  • Högt innehåll av tillsatt socker

saltat ingefärskaffe har ett glykemiskt index på 50 (Lågt).

Källor: Logi Nutrition Team (USDA-baserad sammansättning, AI-assisterad) · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

saltat ingefärskaffe är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen

Näringsvärden (per 100g)

38
Kalorier
7.5 g
Kolhydrater
0.5 g
Protein
0.2 g
Fett
per 100g
Kalorier38 kcal
Kolhydrater7.5 g
Socker (totalt)6.5 g
Naturligt0.5 g
Tillsatt6 g
Fiber0.3 g
Löslig0.1 g
Olöslig0.2 g
Protein0.5 g
Fett0.2 g
Mättat0.05 g
Omättat0.15 g
Natrium120 mg

Bearbetningsgrad

75%
Högt bearbetad
Varför detta betyg?
  • Innehåller antioxidanter från kaffe och ingefära
  • Låg fetthalt
  • Högt innehåll av tillsatt socker
  • Måttlig natriumnivå
  • Bearbetad dryck

Allergener

Ingen EU-14 allergen angiven

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för saltat ingefärskaffe?

saltat ingefärskaffe har ett glykemiskt index på 50 (Lågt) och en glykemisk belastning på 4 per 100 g.

Är saltat ingefärskaffe bra för personer med insulinresistens?

saltat ingefärskaffe har ett lågt glykemiskt index (50), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.

Hur påverkar saltat ingefärskaffe blodsockret?

saltat ingefärskaffe har en glykemisk belastning på 4 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.

Se saltat ingefärskaffe i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.