Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
rosmarmelad har ett glykemiskt index på 65, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 44 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas rosmarmelad över genomsnittet i glykemiskt index.
rosmarmelad är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 270 kcal |
| Kolhydrater | 68g |
| Socker (totalt) | 65g |
| Naturligt | 5.0g |
| Tillsatt | 60g |
| Fiber | 1g |
| Löslig | 0.3g |
| Olöslig | 0.7g |
| Protein | 0.3g |
| Fett | 0.1g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0.1g |
| Natrium | 5mg |
rosmarmelad har ett glykemiskt index på 65, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 44 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
rosmarmelad har ett måttligt glykemiskt index (65). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
rosmarmelad har en glykemisk belastning på 44 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →