Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Rootberry energibitar har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 30 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Rootberry energibitar över genomsnittet i glykemiskt index.
Rootberry energibitar är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 420 kcal |
| Kolhydrater | 55g |
| Socker (totalt) | 32g |
| Naturligt | 17.0g |
| Tillsatt | 15g |
| Fiber | 6g |
| Löslig | 1.8g |
| Olöslig | 4.2g |
| Protein | 7g |
| Fett | 18g |
| Mättat | 4g |
| Omättat | 13g |
| Natrium | 120mg |
Rootberry energibitar har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 30 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Rootberry energibitar har ett måttligt glykemiskt index (55). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
Rootberry energibitar har en glykemisk belastning på 30 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →