Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Rödbeta med lök har ett glykemiskt index på 64, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 5 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra vegetables rankas Rödbeta med lök över genomsnittet i glykemiskt index.
Rödbeta med lök är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 45 kcal |
| Kolhydrater | 10g |
| Socker (totalt) | 7g |
| Naturligt | 7.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 2.5g |
| Löslig | 0.8g |
| Olöslig | 1.8g |
| Protein | 1.5g |
| Fett | 0.2g |
| Mättat | 0.03g |
| Omättat | 0.17g |
| Natrium | 40mg |
Rödbeta med lök har ett glykemiskt index på 64, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 5 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Rödbeta med lök har ett måttligt glykemiskt index (64). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
Rödbeta med lök har en glykemisk belastning på 5 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →