Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Rispilaff med majs och örter har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 19 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Rispilaff med majs och örter bland de högsta i glykemiskt index.
Rispilaff med majs och örter kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 140 kcal |
| Kolhydrater | 27g |
| Socker (totalt) | 1.2g |
| Naturligt | 1.2g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 1.5g |
| Löslig | 0.5g |
| Olöslig | 1g |
| Protein | 3g |
| Fett | 2g |
| Mättat | 0.5g |
| Omättat | 1.2g |
| Natrium | 180mg |
Rispilaff med majs och örter har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 19 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Rispilaff med majs och örter har ett högt glykemiskt index (70). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
Rispilaff med majs och örter har en glykemisk belastning på 19 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →