Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Ren hasselnötspasta har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra nuts rankas Ren hasselnötspasta bland de lägsta i glykemiskt index.
Ren hasselnötspasta är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 628 kcal |
| Kolhydrater | 16.7g |
| Socker (totalt) | 4.3g |
| Naturligt | 4.3g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 9.7g |
| Löslig | 2.9g |
| Olöslig | 6.8g |
| Protein | 14.1g |
| Fett | 60.8g |
| Mättat | 4.5g |
| Omättat | 54g |
| Natrium | 0mg |
Ren hasselnötspasta har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 2 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Ren hasselnötspasta har ett lågt glykemiskt index (15), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Ren hasselnötspasta har en glykemisk belastning på 2 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →