Fläskkorv

Fläskkorv

GI 28 · LågtGL 0.1 / stycke4/10

Lågt GI

28 GI

GL 0.1 per stycke (27 g) · GL 0.4 per 100 g

Logi-poäng 4/10
  • Cirka 18,5 g protein per 100 g
  • Högt fettinnehåll: cirka 27 g per 100 g, varav en tredjedel är mättat fett

Fläskkorv har ett glykemiskt index på 28 (Lågt). En stycke (27 g) ger en glykemisk belastning på 0.1.

Granskad 6 aug. 2026 · Källor: USDA FoodData Central #174578 , Logi Nutrition Team · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Istället för detta

Former av Fläskkorv

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

Fläskkorv är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen
Portioner
PortionGramGL
1 breakfast link23 g0.1
1 breakfast patty27 g0.1
1 serving (2 links)48 g0.2
3 oz85 g0.3
1 large link (Italian-style)87 g0.3

Näringsvärden (per 100g)

325
Kalorier
1.42 g
Kolhydrater
18.53 g
Protein
27.25 g
Fett
per 100g
Kalorier325 kcal
Kolhydrater1.42 g
Socker (totalt)1.09 g
Naturligt0.4 g
Tillsatt0.71 g
Fiber0 g
Löslig0 g
Olöslig0 g
Protein18.53 g
Fett27.25 g
Mättat10.09 g
Omättat14.13 g
Natrium900 mg

Bearbetningsgrad

85%
Högt bearbetad
Varför detta betyg?
  • Cirka 18,5 g protein per 100 g
  • Nästan inga kolhydrater: cirka 1,4 g per 100 g, glykemisk belastning under 1
  • En frukostkorv på 23 g innehåller cirka 75 kcal och 4 g protein
  • Högt fettinnehåll: cirka 27 g per 100 g, varav en tredjedel är mättat fett
  • Energität: cirka 325 kcal per 100 g, cirka 280 kcal i en korv på 87 g
  • Salt: cirka 810 mg natrium per 100 g, cirka 2 g salt
  • En charkuteriprodukt: malet fett fläskkött med salt och kryddor

Allergener

Ingen EU-14 allergen angiven

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för Fläskkorv?

Fläskkorv har ett glykemiskt index på 28 (Lågt). En stycke (27 g) har en glykemisk belastning på 0.1; per 100 g är den glykemiska belastningen 0.4.

Är Fläskkorv bra för personer med insulinresistens?

Fläskkorv har ett lågt glykemiskt index (28), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.

Vilken form av Fläskkorv har lägst glykemisk belastning?

Fläskkorv har lägst glykemisk belastning av alla former av Fläskkorv i denna databas (0.4 per 100 g).

Se Fläskkorv i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.