Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Osaltad, lätt kryddad blandning av mandlar, valnötter och cashewnötter har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra nuts rankas Osaltad, lätt kryddad blandning av mandlar, valnötter och cashewnötter bland de lägsta i glykemiskt index.
Osaltad, lätt kryddad blandning av mandlar, valnötter och cashewnötter är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 620 kcal |
| Kolhydrater | 18g |
| Socker (totalt) | 4g |
| Naturligt | 4.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 7g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 17g |
| Fett | 55g |
| Mättat | 7g |
| Omättat | 45g |
| Natrium | 5mg |
Osaltad, lätt kryddad blandning av mandlar, valnötter och cashewnötter har ett glykemiskt index på 15, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 1 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Osaltad, lätt kryddad blandning av mandlar, valnötter och cashewnötter har ett lågt glykemiskt index (15), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Osaltad, lätt kryddad blandning av mandlar, valnötter och cashewnötter har en glykemisk belastning på 1 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →