Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Oljefri kikärtshummus har ett glykemiskt index på 28, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 15 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra legumes rankas Oljefri kikärtshummus bland de lägsta i glykemiskt index.
Oljefri kikärtshummus är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 350 kcal |
| Kolhydrater | 55g |
| Socker (totalt) | 3g |
| Naturligt | 3.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 10g |
| Löslig | 3g |
| Olöslig | 7g |
| Protein | 20g |
| Fett | 4g |
| Mättat | 0.5g |
| Omättat | 3.5g |
| Natrium | 5mg |
Oljefri kikärtshummus har ett glykemiskt index på 28, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 15 per 100g har det en måttlig påverkan på blodsockret.
Oljefri kikärtshummus har ett lågt glykemiskt index (28), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Oljefri kikärtshummus har en glykemisk belastning på 15 per 100g, vilket indikerar en måttlig påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →