Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Oatabix-kex har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 36 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Oatabix-kex över genomsnittet i glykemiskt index.
Oatabix-kex är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 370 kcal |
| Kolhydrater | 65g |
| Socker (totalt) | 3.5g |
| Naturligt | 2.0g |
| Tillsatt | 1.5g |
| Fiber | 9g |
| Löslig | 2.7g |
| Olöslig | 6.3g |
| Protein | 11g |
| Fett | 7g |
| Mättat | 1.2g |
| Omättat | 5.8g |
| Natrium | 250mg |
Oatabix-kex har ett glykemiskt index på 55, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 36 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Oatabix-kex har ett måttligt glykemiskt index (55). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
Oatabix-kex har en glykemisk belastning på 36 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →