Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
nyponpulver (hel frukt) har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 21 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra fruits rankas nyponpulver (hel frukt) bland de lägsta i glykemiskt index.
nyponpulver (hel frukt) är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 260 kcal |
| Kolhydrater | 60g |
| Socker (totalt) | 38g |
| Naturligt | 38.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 38g |
| Löslig | 0g |
| Olöslig | 0g |
| Protein | 2g |
| Fett | 1g |
| Mättat | 0.1g |
| Omättat | 0.9g |
| Natrium | 5mg |
nyponpulver (hel frukt) har ett glykemiskt index på 35, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 21 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
nyponpulver (hel frukt) har ett lågt glykemiskt index (35), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
nyponpulver (hel frukt) har en glykemisk belastning på 21 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →