Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Nut-thins har ett glykemiskt index på 80, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 61 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra grains rankas Nut-thins bland de högsta i glykemiskt index.
Nut-thins kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 440 kcal |
| Kolhydrater | 76g |
| Socker (totalt) | 2g |
| Naturligt | 1.0g |
| Tillsatt | 1g |
| Fiber | 2g |
| Löslig | 0.6g |
| Olöslig | 1.4g |
| Protein | 8g |
| Fett | 12g |
| Mättat | 1g |
| Omättat | 11g |
| Natrium | 600mg |
Nut-thins har ett glykemiskt index på 80, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 61 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Nut-thins har ett högt glykemiskt index (80). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
Nut-thins har en glykemisk belastning på 61 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →