Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Medelstort äpple har ett glykemiskt index på 36, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 5 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra fruits rankas Medelstort äpple bland de lägsta i glykemiskt index.
Medelstort äpple är ett bra val för personer som hanterar blodsocker, insulinresistens eller följer en låg-GI diet.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 52 kcal |
| Kolhydrater | 14g |
| Socker (totalt) | 10g |
| Naturligt | 10.0g |
| Tillsatt | 0g |
| Fiber | 2.4g |
| Löslig | 0.7g |
| Olöslig | 1.7g |
| Protein | 0.3g |
| Fett | 0.2g |
| Mättat | 0.03g |
| Omättat | 0.17g |
| Natrium | 1mg |
Medelstort äpple har ett glykemiskt index på 36, klassat som lågt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 5 per 100g har det en minimal påverkan på blodsockret.
Medelstort äpple har ett lågt glykemiskt index (36), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.
Medelstort äpple har en glykemisk belastning på 5 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →