Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
maraschino-körsbär har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 29 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas maraschino-körsbär bland de högsta i glykemiskt index.
maraschino-körsbär kan orsaka snabba blodsockerstegringar och bör helst konsumeras i små portioner.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 165 kcal |
| Kolhydrater | 42g |
| Socker (totalt) | 39g |
| Naturligt | 4.0g |
| Tillsatt | 35g |
| Fiber | 0.2g |
| Löslig | 0.1g |
| Olöslig | 0.1g |
| Protein | 0.3g |
| Fett | 0.1g |
| Mättat | 0g |
| Omättat | 0.1g |
| Natrium | 8mg |
maraschino-körsbär har ett glykemiskt index på 70, klassat som högt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 29 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
maraschino-körsbär har ett högt glykemiskt index (70). Personer med insulinresistens bör begränsa intaget.
maraschino-körsbär har en glykemisk belastning på 29 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →