Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →
Mangofyllning har ett glykemiskt index på 65, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 25 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Jämfört med andra sweets rankas Mangofyllning över genomsnittet i glykemiskt index.
Mangofyllning är lämplig i måttliga mängder för personer som övervakar blodsockernivåerna.
Varför detta betyg?
| Kalorier | 160 kcal |
| Kolhydrater | 38g |
| Socker (totalt) | 32g |
| Naturligt | 14.0g |
| Tillsatt | 18g |
| Fiber | 1.2g |
| Löslig | 0.4g |
| Olöslig | 0.8g |
| Protein | 0.6g |
| Fett | 0.2g |
| Mättat | 0.05g |
| Omättat | 0.15g |
| Natrium | 15mg |
Mangofyllning har ett glykemiskt index på 65, klassat som måttligt GI-mat. Med en glykemisk belastning på 25 per 100g har det en betydande påverkan på blodsockret.
Mangofyllning har ett måttligt glykemiskt index (65). Personer med insulinresistens kan konsumera det i måttliga mängder.
Mangofyllning har en glykemisk belastning på 25 per 100g, vilket indikerar en betydande påverkan på blodsockernivåerna.
Logi · Hantera insulinresistens
Logi skannar dina måltider, beräknar den glykemiska belastningen i realtid och visar exakt hur varje ingrediens påverkar ditt blodsocker.
Börja gratis →