Idared-äpple

Idared-äpple

GI 36 · LågtGL 6 / stycke8.5/10

Lågt GI

36 GI

GL 6 per typisk stycke (120 g) · GL 5 per 100 g

Logi-poäng 8.5/10
  • lågt glykemiskt index
  • måttligt naturligt sockerinnehåll

Idared-äpple har ett glykemiskt index på 36 (Lågt). En typisk stycke (120 g) ger en glykemisk belastning på 6.

Uppdaterad 18 nov. 2025 · Källor: USDA FoodData Central #171688 , Logi Nutrition Team · Ej medicinsk rådgivning · Rapportera fel

Istället för detta

Logi · Hantera insulinresistens

Sänk ditt blodsocker med smartare matval

Idared-äpple är en av de 11 119 livsmedel Logi poängsätter när du fotograferar en måltid — med portionen.

Fortsätt på webben
Logi app, food index screen

Näringsvärden (per 100g)

52
Kalorier
13.81 g
Kolhydrater
0.26 g
Protein
0.17 g
Fett
per 100g
Kalorier52 kcal
Kolhydrater13.81 g
Socker (totalt)10.39 g
Naturligt10.4 g
Tillsatt0 g
Fiber2.4 g
Löslig0.7 g
Olöslig1.7 g
Protein0.26 g
Fett0.17 g
Mättat0.03 g
Omättat0.14 g
Natrium1 mg

Bearbetningsgrad

5%
Minimal
Varför detta betyg?
  • lågt glykemiskt index
  • inga tillsatta sockerarter
  • måttligt fiberinnehåll
  • måttligt naturligt sockerinnehåll
  • lågt protein
  • begränsat lösligt fiberinnehåll

Allergener

Ingen EU-14 allergen angiven

Recept med lågt GI på Logi Food Coach

Vanliga frågor

Vad är det glykemiska indexet för Idared-äpple?

Idared-äpple har ett glykemiskt index på 36 (Lågt). En typisk stycke (120 g) har en glykemisk belastning på 6; per 100 g är den glykemiska belastningen 5.

Är Idared-äpple bra för personer med insulinresistens?

Idared-äpple har ett lågt glykemiskt index (36), vilket gör det till ett bra alternativ för personer med insulinresistens.

Hur påverkar Idared-äpple blodsockret?

Idared-äpple har en glykemisk belastning på 5 per 100g, vilket indikerar en minimal påverkan på blodsockernivåerna.

Se Idared-äpple i Logi-appen, med din portion.

Food diary cheat sheet

Gratis PDF — 3 sidor

Din veckovisa matdagbok

Spåra måltider, glykemisk belastning & humör. Upptäck mönster på 3 veckor.

Ingen spam. Avprenumerera när som helst.